REČNíCI

Aj tento rok pre vás vyberáme zaujímavých rečníkov s pútavými príbehmi. Ich mená budeme postupne zverejňovať. Chcete o všetkom vedieť medzi prvými? Prihláste sa k odoberaniu newslettra a sledujte náš Facebook. Máte sa na čo tešiť!

Matej Valúch

 

Matej Valúch je tridsaťročný podnikateľ a spisovateľ z Dubnice nad Váhom. Podnikanie v oblasti náboru zamestnancov ho priviedlo až do Iránu, kde ho v auguste 2012 zadržala bezpečnostná polícia. Matej čelil obvineniam zo špionáže pre C.I.A., možnému trestu smrti a neustálej neistote. Vo väzení strávil šesť mesiacov, z toho 40 dní na samotke.

O svojom napínavom príbehu, zmene hodnôt a postojov k životu, ako aj o neuveriteľných príbehoch iných väzňov, rozprával už viac ako štyridsaťkrát pred žiakmi základných a stredných škôl, čitateľmi knižníc, členmi rôznych spolkov a neziskových organizácií, väzňami v slovenských väzniciach, účastníkmi rôznych stretnutí a menších festivalov. V súčasnosti sa venuje predovšetkým tvorbe v anglickom jazyku, internetovému marketingu a biznis coachingu. Na TEDxTrenčín Matej vystúpi so zaujímavou úvahou na tému „sloboda človeka“.

Prečo práve Matej: Keď sa stretne inteligencia, vnímavosť a veľký životný príbeh, vzniká z toho posolstvo, ktoré je skutočne hodné šírenia. Matej všetky tieto atribúty spĺňa dokonale. Bol zatvorený vo väzení, z ktorého sa mnohí nedostali. 40 dní bol sám na samotke Nejeden človek by sa zbláznil z toho, že v miestnosti je len on a jeho myšlienky. On nie. Ba čo viac, až vo väzení si uvedomil, že nikdy vo svojom živote nebol tak slobodný ako tam. (koordinátorka rečníkov Miška)