REČNíCI

Aj tento rok pre vás vyberáme zaujímavých rečníkov s pútavými príbehmi. Ich mená budeme postupne zverejňovať. Chcete o všetkom vedieť medzi prvými? Prihláste sa k odoberaniu newslettra a sledujte náš Facebook. Máte sa na čo tešiť!

Ľubica Skalská

 

Ľubica Skalská je mladá módna návrhárka, ktorá sa zaoberá udržateľným dizajnom a módou, vytvára dámske upcyklované (redizajnované oblečenia) odevy a vedie workshopy. Svojimi aktivitami tak ukazuje, že oblečenie je potrebné kupovať s rozumom a vyrábať udržateľne, eticky a ekologicky. Pomocou svojho nákupného košíka totiž dávame hlas hodnotám a myšlienkam, ktoré ovplyvňujú svet. Na svojich workshopoch ukazuje, že oblečenie po vynosení nemusí končiť v koši, a učí svoje know-how upcyklovania. Zároveň pomáha ľuďom usporiadať svoj šatník a nájsť vlastný štýl. Jej kamenný obchod a ateliér nájdete v Prahe. Vo svojom talku vás prevedie celým procesom výroby oblečenia a dozviete sa viac o plusoch a mínusoch tzv. fast fashion.

Prečo práve Ľubica: Ľubica patrí k hŕstke uvedomelých módnych návrhárov, pre ktorých je móda viac než len kus oblečenia, a ktorí za ňou vidia reálnych ľudí, ktorí odevy vyrábajú, často v otrasných podmienkach. Je preto dôležité, aby sme si uvedomili, čo si vlastne kupujeme a aký dopad má odevný konzum jednak na ľudí, ale aj na životné prostredie. Páči sa mi, že sa Ľubica vrhla do propagácie tzv. slow fashion a upcyclingu a spojila svoj talent s myšlienkou, ktorou sa budú musieť zaoberať aj generácie, ktoré prídu po nás. Ľubica totiž hovorí, že nepotrebujeme kupovať viac, no mali by sme nakupovať uvážene. (koordinátorka rečníkov Danka)